Sănătate Info
  • ACASĂ
  • ȘTIRI INTERNE
  • ȘTIRI EXTERNE
  • INTERVIURI
  • OPINII / EDITORIALE
  • COMUNICATE
  • JURNALUL MEDICULUI
  • CAMPANII
  • BANII TĂI ÎN SĂNĂTATE
  • DESPRE NOI
    • Autentificare
    • Russian
    • Romanian
Post
Sursa Foto: protv.md

Proiectul bugetului asigurării medicale pentru 2020, aprobat. Jumătate din bani, merg la spitale

Guvernul a aprobat astăzi proiectul legi Fondurilor Asigurării Obligatorii de Asistență Medicală. După mai mulți ani, când Fondurile erau aprobate cu deficite, pentru anul 2020 veniturile vor fi egale cu cheltuielile și vor constitui peste 8 miliarde 383 de milioane 392 de mii de lei (8.383.392,2 mii de lei). În comparație cu 2019, FAOAM va fi mai mare cu 14,4%.

Autor: Elena Cioina

27 noiembrie, 2019, 13:46

Vom preciza că documentul a fost plasat pe site-ul de transparență decizională abia pe 25 noiembrie, astfel puțini au putut să-l vadă și să se dea cu părerea. Ca de obicei, cea mai mare contribuție în fond o vor avea contribuabilii angajați, iar statul va plăti pentru categoriile pe care le asigură practic în jumătate. Deși bugetul asigurării medicale crește, polița nu se scumpește nici pentru cei care vor plăti bani din propriul buzunar pentru ea, nici angajatorii și angajații. Din banii acumulați, autoritățile își propun să acopere de la 1 aprilie 2020 și salariile cu 10% mai mari pentru peste 50 de mii de angajați ai sistemului medical.

Astfel, în 2020 bugetul asigurării de asigurări medicale urmează să fie cu peste un miliard mai bogat decât a fost în acest an, iar cheltuielile se vor mări cu peste 857 de milioane de lei (11,4%).

Grosul contribuțiilor 

Aproximativ 5 miliarde 205 milioane de lei ar urma să se acumuleze din polițele medicale plătite de contribuabilii angajați în câmpul muncii. Contribuția acestora va crește cu peste 844 de milioane de lei sau cu peste 19% în comparație cu 2019. Potrivit proiectului de lege, asigurarea medicală în formă fixă, calculată în baza salariului nominal mediu,  ar trebui să constituie 8 mii 589 de lei. Dar, scrie în document, aceasta va rămâne neschimbată și va constitui 4 mii 56 de lei. Autoritățile argumentează că nu s-a purces la majorare „ținându-se cont de situația economico-financiară complicată ce se reflectă asupra posibilităților financiare ale populație”. Astfel, suma nu se schimbă al șaselea an consecutiv.

Cei care vor cumpăra polița până la 31 martie vor putea beneficia de o reducere de 50 la sută, cu excepția mediatorilor, notarilor, executorilor judecătorești, avocaților, experților judiciari, interpreților, traductorilor, administratorilor autorizați și persoanelor neangajate, care exercită independent profesiunea de medic de familie.

De 60% reducere la procurarea poliței de asigurare vor beneficia comercianții cu amănuntul și de 75% - agricultorii. Reducerea va fi valabilă tot de la 1 ianuarie până pe 31 martie. Din polițele plătite în sumă fixă, statul speră să acumuleze peste 125 de milioane de lei sau cu 17% mai mult decât în acest an. Se estimează că poliță își vor cumpăra în acest an peste 59 de mii de persoane, cu 5 mii mai multe decât în 2019.

Transferurile din bugetul de stat în Fondul Asigurării de Asistență Medicală vor fi în 2020 de peste 2 miliarde 851 de milioane 734 de mii de lei, cu peste 133 de milioane de lei mai mult decât în 2019.

Pentru asigurarea bolnavilor de diabet zaharat cu preparate antidiabetice injectabile și orale din bugetul de stat urmează să fie alocate peste 76 de milioane 398 de mii de lei, cu peste 4 milioane mai mult decât în acest an, iar pentru realizarea proiectului „Modernizarea sectorului sănătății” – 76 de milioane 821 de mii de lei sau cu peste 37 de milioane mai mult decât în 2019.

Și în 2020 Fondul de bază destinat procurării serviciilor medicale va constitui nu mai puțin de 94%. În document se spune că sumele destinate celorlalte trie fonduri – de profilaxie, de dezvoltare și modernizare a prestatorilor de servicii medicale și de administrare a FAOAM „au fost diminuate față de limita maximă, diferența fiind direcționată în fondul de bază, pornind de la necesitățile acoperirii cheltuielilor pentru realizarea programului unic al asigurării obligatorii de asistență medicală”.

Bani pentru majorările de salarii

Astfel, în Fondul de bază urmează să fie direcționate 98% din venituri sau aproape 8 miliarde 226 de milioane de lei.

Pentru majorările salariale, pe care autoritățile urmează să le ofere nu din 1 ianuarie, așa cum a promis fosta ministră a Sănătății, dar de la 1 aprilie 2020, autoritățile au estimat că vor avea nevoie suplimentat de peste 299 de milioane de lei. În total, de măriri salariale ar urma să beneficieze peste 50 de mii de angajați ai sistemului medical.

Medicina primară ar urma să beneficieze în 2020 de 2 miliarde 257 de milioane 760 de mii de lei sau cu aproape 7% mai mult față de acest an. Aproape 655 de milioane de lei sunt prevăzute pentru acoperirea cheltuielilor pentru medicamente compensate, cu aproape 60 de milioane mai mult decât în acest an. Autoritățile spun că majorarea alocațiilor pentru medicamente compensate va permite și extinderea listei medicamentelor compensate de stat, reieșind din „nivelul morbidității, structura mortalității și invalidității primare înregistrată în țară”.

Pentru asistența medicală de ambulatoriu sunt prevăzute cheltuieli de 777 de milioane 474 de mii de lei sau cu peste 4% mai mulți bani decât în anul curent.

Pentru îngrijirile medicale comunitare și la domiciliu în buget vor fi prevăzute peste 68 de milioane de lei sau cu doar 3 milioane mai mult decât în 2019, domeniul rămânând în continuare subfinanțat deși cererea acestor servicii este în creștere ținând cont de îmbătrânirea populației.

Asistența medicală urgentă prespitalicească va primi cu aproape 100 de milioane de lei mai mult în comparație cu 2019 sau aproape 707 milioane de lei. Din acești bani, peste 60 de milioane de lei urmează să fie direcționați pentru a acoperi majorările pentru gărzile de noapte.

Spitalele primesc cei mai mulți bani

Spitalele urmează să primească din FAOAM aproape de două ori mai mulți bani decât medicina de familie, adică 4 miliarde 191 de milioane 766,9 mii de lei. Obiectivele pe care își propun să le atingă autoritățile în acest subprogram este acoperirea a 450 de mii de cazuri acute tratate și diminuarea ratei de spitalizare cu 9%, în comparație cu 2015. Astfel, bugetul pentru spitale va crește cu peste 11%. Autoritățile își propun să mărească numărul cazurilor tratate în cadrul programelor speciale, micșorând rândurile de așteptare pentru protezarea articulațiilor mari, intervenții chirurgicale pentru tratamentul cataractei, operații pe cord, etc). De asemenea, se planifică contractarea prestatorilor de servicii medicale pentru programe speciale precum neuroradiologia intervențională, implantul cohlear la copii, tratamentul trombolizei în bolile cerebrovasculare acute. Pentru majorările operate pentru gărzile de noapte în spitale urmează să fie prevăzute aproape 221 de milioane de lei.

Bugetul pentru servicii medicale de înaltă performanță va crește cu doar 1,5% în 2020 și va constitui 224 de milioane 263 de mii de lei.

10 milioane de lei vor fi prevăzute pentru Fondul de rezervă, cu 3 milioane mai puțin decât în acest an, iar pentru programele naționale și speciale în domeniul ocrotirii sănătății este prevăzută suma de 40 de milioane de lei sau cu doar jumătate de procent mai mult față de anul în curs.

Banii urmează să fie folosiți pentru acoperirea cheltuielilor de imunizare a populației, promovarea modului sănătos de viață, alte activități de profilaxie pentru care se va anunța concurs de proiecte.

Bugetul pentru dezvoltarea și modernizarea instituțiilor din domeniul sănătății va constitui 20 de milioane de lei, banii urmând să fie cheltuiți pentru procurarea de echipamente medicale performante, reparații, implementarea tehnologiilor informaționale, etc.

Și cu aproape 6% mai mare va fi bugetul de administrare al Fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală. Acesta va constitui peste 87,4 milioane de lei.

După ce va fi aprobat de Guvernul, proiectul Legii Fondurilor urmează să fie votat și de Parlament.

Tag: FAOAM, poliță medicală, sănătate, CNAM

Categoria: Știri Interne

Vizualizări: 2168

Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.

Știri relaționate

Știri Interne

Banii pentru pandemii sau alte urgențe neprevăzute. Republica Moldova are un astfel de buget: iată c ..

15 februarie, 2021, 19:51

Știri Interne

Institutul Oncologic, obligat să întoarcă și să plătească penalități de peste jumătate de milion de ..

19 ianuarie, 2021, 19:11

Știri Interne

Instituțiile medicale private nu mai au un reprezentant în Consiliul de Administrație al CNAM. Premi ..

30 septembrie, 2020, 19:11

Publicate în aceeași zi

Știri Interne

Cine este cel mai apreciat asistent medical ales de pacienți? Haideți să-l alegem împreună

12 aprilie, 2019, 11:08

Știri Interne

Maternitățile din Moldova unde se nasc cei mai puțini copii. „Nu știu cum am putea spori numărul naș ..

12 aprilie, 2017, 16:36

Știri Interne

În Moldova autismul încă este greu de diagnosticat. Părinții sunt trimiși să facă zeci de teste inut ..

12 aprilie, 2017, 11:22

Știri Interne

Primele rezultate privind decesul bebelușului de la Strășeni

12 aprilie, 2016, 13:10

Știri Interne

Din an în an tot mai rău. Un număr record de medici au cerut autentificarea actelor pentru a pleca p ..

12 aprilie, 2019, 21:04

Știri Interne

Ministerul Sănătății își recunoaște greșeala? Lista celor 29 de medici care vor primi o indemnizație ..

12 aprilie, 2020, 18:13

SanoTeca

COVID-19: trei scenarii prin care imunitatea colectivă ne poate ajuta să depășim pandemia

12 aprilie, 2021, 15:27

Recuperare COVID-19: cum să îți restabilești respirația după boală, în condiții casnice

08 aprilie, 2021, 13:33

Candidoza vaginală. Ce complicații îți poate provoca ție și partenerului, dacă nu o tratezi la timp

07 aprilie, 2021, 15:08

Data nașterii și data morții: există sau nu o legătură. Explicațiile savanților

06 aprilie, 2021, 13:21

Măslinele: de ce sunt de culori diferite și cum să le alegi pe cele mai bune

31 martie, 2021, 22:03

De ce este important masajul perineului pentru o naștere ușoară

31 martie, 2021, 14:04

De ce tot mai mulți bărbați nu sunt capabili să conceapă copii și care e legătura cu mediul? Specialiștii au ajuns la mai multe concluzii

30 martie, 2021, 12:48

De ce COVID-19 provoacă mai multe decese printre hipertensivi

29 martie, 2021, 12:04

„Copiii soarelui”, cei care se nasc cu un cromozom în plus. Ce probleme de sănătate pot avea

25 martie, 2021, 12:46

Tuberculoza: ce trebuie să știi despre boală în contextul pandemiei COVID-19

24 martie, 2021, 13:15

Advertoriale

„GEDEON RICHTER” a donat 2000 de viziere către instituțiile medicale din Moldova (P)

28 aprilie, 2020, 09:41

De Ziua Mondială a Sănătăţii, angajaţii Mobiasbanca – OTP Group susţin #supereroii

07 aprilie, 2020, 15:15

Gedeon Richter : Grija inimilor voastre (P)

30 septembrie, 2019, 13:06

Vezi toate

Căutare

Publicitate


Cele mai citite

Medic neurolog-pediatru: Cum se atrofiază creierul unui copil care petrece prea mult timp la calcula ..

21 noiembrie, 2016, 15:39

O mamă, biochimist de profesie, şi-a salvat fiica de autism, după o metodă proprie

28 martie, 2014, 10:48

Scrisoarea unui medic din Moldova: „Mă urăsc pe mine și acest sistem care ne-a creat. Suntem fricoși ..

12 martie, 2018, 09:53

Cruzimea prin care trec părinții din Moldova care-și pierd copiii. „Ușa la morgă era deschisă, am in ..

07 decembrie, 2016, 18:34

O tânără de 25 de ani, cu copilul mort în burtă, a fost trimisă de medici cu microbuzul la Chișinău. ..

08 februarie, 2017, 13:15

Ai o știre?


redactia@e-sanatate.md
+373 022 212 006
+373 022 212 006
Formular de contact



Ai intrebari? Simte-te liber să ne contactezi.

Editoriale

Aplauze! 2020, declarat Anul Lucrătorului Medical. Sau...miroase a electorală?

26 mai, 2020, 08:13

Vă mai amintiți de Milionul de EURO pus la păstrare de șefii Ambulanțelor? Ce-ați făcut cu el, măscu ..

16 aprilie, 2020, 08:41

Vreți să dați jos directorul de la Spitalul Clinic Republican cu mâna noastră? Descurcați-vă singuri

21 februarie, 2020, 11:13

Opinii

Ce răspuns a oferit Ninel Revenco pentru Sănătate INFO privind cele 395 de persoane, imunizate împot ..

06 aprilie, 2021, 16:50

Vasile Guștiuc, director interimar ANSP: „Noi avem vaccinul pe care ni l-au donat. Nu avem de unde s ..

03 martie, 2021, 16:47

Olga Osadcii: Am învățat de la ministrul Andrei Gherman că niciun interes personal nu poate fi mai i ..

01 martie, 2021, 10:59

Sanoclub

Ce am aflat eu despre vaccinul ROR sau rotavirus

20 februarie, 2018, 12:38

Raiul pedofililor în grupurile de mămici. De ce mamele din Moldova postează pe Facebook poze stânjen ..

01 iunie, 2017, 14:51

De ce organizăm evenimente ridicole în sănătate? Ziua Mondială de luptă cu fumatul, marcată cu recit ..

30 mai, 2017, 19:01

Apa, la 50

07 aprilie, 2017, 00:22

„Proștii” ăștia de moldoveni…

27 ianuarie, 2017, 18:52

Vox Populi

În opinia Dvs, cum au gestionat autoritățile din Republica Moldova pandemia Covid-19 în anul 2020?
Foarte bine0,00%
Bine12,00%
Rău40,00%
Foarte rău48,00%
Îmi este dificil să mă pronunț0,00%

Votează

În opinia Dvs, cum au gestionat autoritățile din Republica Moldova pandemia Covid-19 în anul 2020?

Campanii

Peste o mie de doctori au fost nominalizați în Campania „Mulțumesc, Doctore” din acest an. Printre a ..

16 iulie, 2019, 14:37

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Te simți un specialist împlinit, când eș ..

21 iunie, 2019, 15:53

Campanie Moldova ECO - Secretul unei vieți sănătoase se află în bucătăria bunicii. Ce este pâinea pr ..

09 iulie, 2018, 11:48

Campanie: Moldova ECO - Migdalele produse în Moldova, bune pentru memorie și boli de inimă

04 iulie, 2018, 12:06

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Cuvintele frumoase ne ridică autoritatea ..

29 iunie, 2018, 12:31

Despre Noi
Vă aflați pe site-ul de știri SănătateINFO.MD, care este destinat atât pentru comunitatea medicală, cât și pentru pacienți și autorități responsabile în sănătate. Sănătate INFO este parte a Platformei E-Sănătate.MD, platformă lansată în mai 2013. Este un produs conceput și menținut până în prezent de Centrul pentru Politici și Analize în Sănătate (Centrul PAS). Fiindcă suntem parte a unei organizații non-guvernamentale, ne identificăm ca parte a Jurnalismului specializat (Stakeholder-driven media), fiind fundamental diferiți de organizațiile media mainstream, de masă.
Contacte
Chișinău, str. Vasile Alecsandri 99/1
redactia@e-sanatate.md
+373 022 234 222
+373 022 226 387
Email Newsletter
Urmărește-ne pe:

Urmăriți-ne pe rețelele sociale și rămâneți la curent cu cele mai recente știri.

Caută

Email Newsletter

Abonează-te pentru a primi ultimele știri
© 2021 E-Sănătate.MD | Politica editorială