Sănătate Info

  • ACASĂ
  • ȘTIRI INTERNE
  • ȘTIRI EXTERNE
  • INTERVIURI
  • OPINII / EDITORIALE
  • COMUNICATE
  • JURNALUL MEDICULUI
  • CAMPANII
  • BANII TĂI ÎN SĂNĂTATE
  • DESPRE NOI
    • Autentificare
    • Russian
    • Romanian
Post
Sursa Foto: © Sdecoret

Cea mai recentă mutație a Coronavirusului: este mai infecțioasă, mai mortală, cum a apărut? Tot ce știm până acum

Răspândirea rapidă a unei noi tulpini de Coronavirus constituie motivul instituirii unor reguli mai stricte în Marea Britanie. Toată lumea se întreabă cât de periculoasă este noua tulpină, cât este de probabil să se extindă în întreaga lume și dacă vaccinurile deja dezvoltate vor fie eficiente în cazul noii tulpini. Între timp, mai multe țări au anulat zborurile către Marea Britanie, inclusiv Republica Moldova. Iată ce știm până acum la acest subiect:

Autor: Irina Papuc

21 decembrie, 2020, 17:23

De ce cauzează îngrijorare această mutație?

Trei informații obținute până acum atrag atenția:

    • Noua tulpină înlocuiește rapid alte versiuni ale virusului.

    • Are mutații care afectează o parte a virusului care ar putea fi importantă.

    • Unele dintre aceste mutații au demonstrat deja în laborator că cresc capacitatea virusului de a infecta celulele. 

Toate acestea duc la concluzia că este o mutație care face ca virusul să se răspândească mai ușor. Cu toate acestea, nu avem o certitudine absolută. Probabil că noua tulpină apărută în Londra ține de locație și anume de faptul că nu au fost impuse foarte multe restricții în ultima perioadă.

„Sunt necesare experimente de laborator, dar doriți să așteptați săptămâni sau luni [pentru a vedea rezultatele și să luați măsuri pentru a limita răspândirea]? Probabil că nu în aceste circumstanțe”, a declarat pentru BBC, prof. Nick Loman, de la Covid-19 Genomics UK Consortium.

Cât de repede se răspândește noua mutație?

Noua mutație a fost detectată pentru prima dată în luna septembrie. În noiembrie, aproximativ un sfert din cazurile de infectare din Londra conțineau noua variantă. Aceasta a atins aproape două treimi din cazuri la jumătatea lunii decembrie. Matematicienii încearcă prin diverse calcule să înțeleagă cât de rapid se răspândește, dar acest lucru depinde și de virus, și de oameni. Premierul Boris Johnson a anunțat că noua mutație poate fi cu până la 70% mai transmisibilă. Acest număr de 70% a apărut vineri într-o prezentare a doctorului Erik Volz, de la Imperial College London.

În timpul discuției, el a spus: „Este prea devreme pentru a spune ... dar din ceea ce vedem până acum crește foarte repede, crește mai repede decât a crescut vreodată [o variantă anterioară], dar este important să fim cu ochii pe date”, a spus Volz. Cert este că la această etapă nu se știe cât de infecțioasă poate fi noua mutație, poate fi cu 70%, cu mai mult de această cifră sau chiar mult mai puțin, notează autorul articolului. 

Cât de departe s-a răspândit?

Se crede că mutația a apărut fie la un pacient din Marea Britanie, fie a fost importată dintr-o țară cu o capacitate mai mică de a monitoriza mutațiile coronavirusului. Această mutație este foarte concentrată în Londra, sud-estul și estul Angliei. Datele de la Nextstrain, care au monitorizat codurile genetice ale probelor virale din întreaga lume, sugerează că astfel de cazuri ar fi în Danemarca și Australia. Mai nou, și Olanda a raportat cazuri.O variantă similară care a apărut în Africa de Sud împărtășește unele dintre aceleași mutații, dar pare să nu aibă legătură cu aceasta.

S-a mai întâmplat așa ceva până acum?

Da. Virusul care a fost detectat pentru prima dată în Wuhan, China, nu este același virus pe care îl veți găsi în majoritatea colțurilor lumii.Mutația D614G a apărut în Europa în februarie și a devenit forma dominantă la nivel global. O altă mutație, numită A222V, s-a răspândit în toată Europa și a fost legată de vacanțele de vară ale oamenilor din Spania.

Ce știm despre noua mutație?

O analiză inițială a noii variante a identificat 17 modificări importante. Au existat modificări ale proteinei spike - aceasta este „cheia” pe care virusul o folosește pentru a debloca ușa către celulele corpului nostru. O mutație numită N501Y modifică cea mai importantă parte a proteinei, cunoscută sub numele de „domeniul de legare a receptorilor” și care face primul contact cu suprafața celulelor corpului nostru. Orice schimbări care facilitează pătrunderea virusului în interior este probabil să-i ofere un avantaj.

O altă mutație – H69/V70 - în care o mică parte a proteinei spike este îndepărtată - a apărut de mai multe ori înainte, inclusiv în cazul nurcilor infectate. Testele prof. Ravi Gupta de la Universitatea din Cambridge au sugerat că această mutație crește infecțiozitatea de două ori în experimentele de laborator. Studiile efectuate de același grup sugerează că ștergerea face ca anticorpii din sângele supraviețuitorilor să fie mai puțin eficienți în atacarea virusului.

De unde a apărut noua mutație?

Cea mai probabilă explicație este că varianta a apărut la un pacient cu un sistem imunitar slăbit care nu a reușit să învingă virusul. În schimb, corpul acestuia a devenit un teren propice pentru mutarea virusului.

Această mutație face infecția mai mortală?

Nu există dovezi care să sugereze că este adevărat, deși acest lucru va trebui monitorizat. Cu toate acestea, doar creșterea transmisiei ar fi suficientă pentru a provoca probleme spitalelor. Dacă noua variantă înseamnă că mai mulți oameni sunt infectați mai repede, acest lucru ar duce la rândul său la mai mulți oameni care au nevoie de tratament spitalicesc.

Vaccinurile vor funcționa împotriva noii mutații?

Cel puțin deocamdată da. Toate cele trei vaccinuri de vârf dezvoltă un răspuns imun împotriva proteinei spike. Vaccinurile antrenează sistemul imunitar pentru a ataca mai multe părți diferite ale virusului, astfel încât, chiar dacă o parte a vârfului a mutat, vaccinurile ar trebui să funcționeze în continuare.

„Dacă lăsăm să apară mai multe mutații, atunci ar trebui să începem să ne facem griji”, a spus prof. Gupta. „Acest virus este pe cale de evadare de la vaccin și a făcut primii pași în acest sens”, a mai adăugat specialistul. Se pare că virusul continuă să se adapteze pe măsură ce infectează tot mai mulți oameni. Acest lucru ne-ar pune într-o poziție similară gripei, în care vaccinurile trebuie actualizate periodic. 

Tag: mutatie Covid19 virus

Categoria: Știri Externe

Vizualizări: 1324

Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.

Știri relaționate

Știri Externe

Delirul la pacienții cu Covid-19 intubați: de ce trebuie redusă utilizarea benzodiazepinelor și de c ..

14 ianuarie, 2021, 16:48

Știri Externe

2021 a fost declarat Anul Internațional al cadrelor medicale și îngrijitorilor

12 ianuarie, 2021, 17:24

Știri Externe

OMS atenționează că mutația virusului SARS-CoV-2 afectează performanța testelor PCR. Acestea ar put ..

23 decembrie, 2020, 10:57


Publicate în aceeași zi

Știri Interne

Asigură oare banii confortul unei nașteri? Cât te costă să naști într-o maternitate privată din Chiș ..

17 ianuarie, 2018, 11:03

Știri Interne

Indicatorii de performanță pe care trebuie să-i realizeze medicii de familie în 2020. De ce am avut ..

17 ianuarie, 2020, 22:09

Știri Interne

Serviciul de Urgență din Moldova, fără medici

17 ianuarie, 2017, 18:41

Opinii

Ion Moldovanu, directorul Institutului de Neurologie şi Neurohirurgie: „Investind acum în salarizare ..

17 ianuarie, 2014, 18:54

Știri Interne

Conflicte pe ascuns? CNAM vrea ca Ministerul Sănătății să nu se mai amestece în procedura de contrac ..

17 ianuarie, 2017, 15:54

Știri Interne

Ce prevede Protocolul Național pe care îl respectă doctorii la întreruperea sarcinii. Normele care l ..

17 ianuarie, 2018, 15:58

SanoTeca

De ce vaccinurile sunt administrate în diferite părți ale corpului și prin diverse metode

13 ianuarie, 2021, 19:51

Înălbitor – ce să faci și ce să eviți atunci când îl utilizezi

11 ianuarie, 2021, 15:29

Sifilis: ce este, de ce apare, cum poate fi prevenit și tratat

11 ianuarie, 2021, 09:39

Cum să îți încurajezi copilul să vorbească: sfaturi și precauții

05 ianuarie, 2021, 10:57

Tantrumuri la copii: ce sunt, de ce apar, cum să le previi și să le gestionezi eficient

28 decembrie, 2020, 17:57

Asistența la domiciliu în cazul COVID-19: cine poate beneficia și care este procedura. Indicațiile OMS

28 decembrie, 2020, 11:26

Cine sunt mai contagioși - simptomaticii sau asimptomaticii. Ce au stabilit studiile

24 decembrie, 2020, 11:00

Imunizare COVID-19: 5 strategii de încurajare a populației, propuse de experți

24 decembrie, 2020, 09:21

Naștere pe cale naturală versus prin intervenție cezariană: cum este mai bine pentru tine și copilul tău

23 decembrie, 2020, 09:30

COVID-19: ce este forma îndelungată a bolii și de ce o treime dintre pacienți o experimentează

22 decembrie, 2020, 15:15

Advertoriale

„GEDEON RICHTER” a donat 2000 de viziere către instituțiile medicale din Moldova (P)

28 aprilie, 2020, 09:41

De Ziua Mondială a Sănătăţii, angajaţii Mobiasbanca – OTP Group susţin #supereroii

07 aprilie, 2020, 15:15

Gedeon Richter : Grija inimilor voastre (P)

30 septembrie, 2019, 13:06

Vezi toate

Căutare

Publicitate


Cele mai citite

Medic neurolog-pediatru: Cum se atrofiază creierul unui copil care petrece prea mult timp la calcula ..

21 noiembrie, 2016, 15:39

O mamă, biochimist de profesie, şi-a salvat fiica de autism, după o metodă proprie

28 martie, 2014, 10:48

Scrisoarea unui medic din Moldova: „Mă urăsc pe mine și acest sistem care ne-a creat. Suntem fricoși ..

12 martie, 2018, 09:53

Cruzimea prin care trec părinții din Moldova care-și pierd copiii. „Ușa la morgă era deschisă, am in ..

07 decembrie, 2016, 18:34

O tânără de 25 de ani, cu copilul mort în burtă, a fost trimisă de medici cu microbuzul la Chișinău. ..

08 februarie, 2017, 13:15

Ai o știre?


redactia@e-sanatate.md
+373 022 212 006
+373 022 212 006
Formular de contact



Ai intrebari? Simte-te liber să ne contactezi.

Editoriale

Aplauze! 2020, declarat Anul Lucrătorului Medical. Sau...miroase a electorală?

26 mai, 2020, 08:13

Vă mai amintiți de Milionul de EURO pus la păstrare de șefii Ambulanțelor? Ce-ați făcut cu el, măscu ..

16 aprilie, 2020, 08:41

Vreți să dați jos directorul de la Spitalul Clinic Republican cu mâna noastră? Descurcați-vă singuri

21 februarie, 2020, 11:13

Opinii

Veaceslav Palii, director Spitalul Șoldănești: „Ar trebui numit chiar astăzi un nou ministru. Suntem ..

23 decembrie, 2020, 17:11

Prof. Oleg Lozan, director Școla de Management în Sănătate Publică: „Nu avem dreptul să pierdem nici ..

23 decembrie, 2020, 16:09

Mihai Ciocanu, director IMU: „Oricine va fi noul ministru trebuie să-și ia o echipă de experți, care ..

23 decembrie, 2020, 15:06

Sanoclub

Ce am aflat eu despre vaccinul ROR sau rotavirus

20 februarie, 2018, 12:38

Raiul pedofililor în grupurile de mămici. De ce mamele din Moldova postează pe Facebook poze stânjen ..

01 iunie, 2017, 14:51

De ce organizăm evenimente ridicole în sănătate? Ziua Mondială de luptă cu fumatul, marcată cu recit ..

30 mai, 2017, 19:01

Apa, la 50

07 aprilie, 2017, 00:22

„Proștii” ăștia de moldoveni…

27 ianuarie, 2017, 18:52

Vox Populi

Credeți că în anul 2019 sistemul medical a devenit mai performant?
Da9,87%
Nu66,95%
Nu știu23,18%

Votează

Credeți că în anul 2019 sistemul medical a devenit mai performant?

Campanii

Peste o mie de doctori au fost nominalizați în Campania „Mulțumesc, Doctore” din acest an. Printre a ..

16 iulie, 2019, 14:37

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Te simți un specialist împlinit, când eș ..

21 iunie, 2019, 15:53

Campanie Moldova ECO - Secretul unei vieți sănătoase se află în bucătăria bunicii. Ce este pâinea pr ..

09 iulie, 2018, 11:48

Campanie: Moldova ECO - Migdalele produse în Moldova, bune pentru memorie și boli de inimă

04 iulie, 2018, 12:06

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Cuvintele frumoase ne ridică autoritatea ..

29 iunie, 2018, 12:31

  

Despre Noi
Vă aflați pe site-ul de știri SănătateINFO.MD, care este destinat atât pentru comunitatea medicală, cât și pentru pacienți și autorități responsabile în sănătate. Sănătate INFO este parte a Platformei E-Sănătate.MD, platformă lansată în mai 2013. Este un produs conceput și menținut până în prezent de Centrul pentru Politici și Analize în Sănătate (Centrul PAS). Fiindcă suntem parte a unei organizații non-guvernamentale, ne identificăm ca parte a Jurnalismului specializat (Stakeholder-driven media), fiind fundamental diferiți de organizațiile media mainstream, de masă.
Contacte
Chișinău, str. Vasile Alecsandri 99/1
redactia@e-sanatate.md
+373 022 234 222
+373 022 226 387
Email Newsletter
Urmărește-ne pe:

Urmăriți-ne pe rețelele sociale și rămâneți la curent cu cele mai recente știri.

Caută

Email Newsletter

Abonează-te pentru a primi ultimele știri
© 2021 E-Sănătate.MD | Politica editorială