„Doctorul străzii” – speranță pentru bolnavii care nu au casă, bani și nici haine curate
PasPortal Administrator
28 octombrie, 2013, 13:54
Vizualizări: 1927
Bogdan Bordeianu este un medic român care a ales să rămână în sistemul de sănătate din țara lui în condițiile în care în ultimii cinci ani peste 14.000 de medici au ales să plece peste hotare. Este proaspăt ieșit de pe băncile școlii și este ferm convins că bunătatea, dăruirea și dragostea de oameni pot face minuni.
Redactor: Irina Miron
Bogdan Bordeianu este un medic român care a ales să rămână în sistemul de sănătate din țara lui în condițiile în care în ultimii cinci ani peste 14.000 de medici au ales să plece peste hotare. Este proaspăt ieșit de pe băncile școlii și este ferm convins că bunătatea, dăruirea și dragostea de oameni pot face minuni.
Doctorul străbate străzile din București pentru a dărui nu doar sănătate, ci și mângăiere și speranță unor oameni condamnați la sărăcie, mizerie și singurătate. Bogdan Bordeianu ajută oamenii străzii pe care îi caută prin cotloanele Capitalei, îi ascultă și le împarte medicamente, scrie romaniatv.net. O face deoarece crede că acești oameni sunt victime ale sistemului, înșelătoriei, alcoolismului sau abandonului și că merită o nouă șansă.
A început să facă asta acum trei ani, atunci când s-a alăturat echipei Samusocial din România. Știa că nu e o muncă ușoară, însă asta nu l-a speriat. Caută oamenii pe care să îi ajute indiferent dacă afară sunt 40 de grade sau minus 25, iar la ei nu merge niciodată cu mâna goală.
Pe lângă trusa cu medicamente, doctorul ia cu el și haine curate de la asociație, alimente și apă. Pe benficiari îi găsește prin parcuri, pe sub poduri, case dezafectate sau improvizate, piețe și scări de bloc. Acolo cunoaște fauna străzilor și canalelor: câinii vagabonzi, pisicile maidaneze și șobolanii deja obișnuiți cu prezența umană. Mizeria este la tot pasul, iar boala este permanentă în trupul acelor oameni.
„Majoritatea se agață de noi pentru că ne consideră singura lor speranță și se agață cât pot ei. Acești oameni trăiesc în condiții mizere. Când ne văd ne spun toate problemele. Au tendința de a-și povesti toată viața”, mărturisește cu emoții Bogdan Bordeianu.
Medicul este într-adevăr singura lor salvare, mai ales în condițiile în care cei mai mulți astfel de oameni nu sunt asigurați medical.
„În unitățile sanitare sunt mult mai puține locuri decât numărul oamenilor care trăiesc în stradă. Majoritatea oamenilor care trăiesc în stradă sunt neasigurați medical, se pot interna în regim de urgență, dar la externare nu mai beneficiază de tratament pentru că este foarte scump”, povestește doctorul „străzii”.
Mai face și gărzi la Spitalul Sfântul Stelian și Spitalul Județean Giurgiu, totuși, are un venit foarte mic. S-a gândit la un moment dat chiar și să plece din țară, dar a preferat să rămână alături de familie și prieteni.
„Am terminat rezidențiatul de un an de zile și salariul de medic mi se pare destul de mic, având în vedere că mai trebuie să mai fac și gărzi...mai trebuie să lucrez și în alte părți ca să am un trai decent. Am rămas în țară mai mult pentru familie, pentru prieteni și tot trăiesc cu speranța că în viitor sistemul medical se va schimba și ne va oferi mai mult respect, un salariu mai pe măsură”, spune Bordeianu.
În București sunt peste 6 mii de oameni ai străzilor, dintre care aproximativ 800 – 1.300 sunt copii și bebeluși. Știe că acești oameni au nevoie de el și că locul lui este alături de ei.
Articole relaționate:
Categoria: Știri Externe
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,14 %
