Fructe și legume proaspete, nuci și pește în loc de medicamente ar putea fi remediul cel mai eficient pentru lupta cu demența
PasPortal Administrator
11 decembrie, 2013, 10:26
Vizualizări: 1845
Lupta contra demenţei ar trebui să se concentreze asupra beneficiilor aduse de dieta mediteraneană, nu asupra unor "medicamente dubioase", au declarat o serie de medici de seamă din Marea Britanie, citaţi de dailymail.co.uk.
Redactor: Elena Cioina
Lupta contra demenţei ar trebui să se concentreze asupra beneficiilor aduse de dieta mediteraneană, nu asupra unor "medicamente dubioase", au declarat o serie de medici de seamă din Marea Britanie, citaţi de dailymail.co.uk.
Într-o scrisoare deschisă adresată Ministerului Sănătăţii, semnatarii ei spun că programele create pentru a-i convinge pe oameni să mănânce fructe şi legume proaspete, nuci, peşte şi ulei de măsline reprezintă "probabil cea mai bună strategie disponibilă în prezent" pentru a preveni declanşarea maladiei Alzheimer şi a altor maladii neurodegenerative.
Medicii britanici afirmă că numeroase studii precedente sprijină descoperirea lor şi spun că multe "dovezi convingătoare" au fost în mare parte ignorate în trecut. Printre semnatarii scrisorii se numără medicul Clare Gerada, fostul preşedinte al Royal College of General Practitioners, şi medicul David Haslam, preşedinte al National Obesity Forum.
"Sperăm că această situaţie de criză să fie văzută ca o şansă de a face o schimbare în politica reală, pentru a promova dieta mediteraneană, nu acele medicamente care au o serie de efecte dubioase", se afirmă în acea scrisoare deschisă.
Potrivit semnatarilor, o serie de dovezi sugerează cu tărie faptul că ameliorările adoptate de o persoană în ceea ce ţine de stilul ei de viaţă au efecte şi mai puternice în ceea ce priveşte protejarea în faţa demenţei, în comparaţie cu efectele cu rol protector generate de medicamente.
Scrisoarea a fost expediată în contextul în care numeroşi experţi în studiul demenţei, provenind din ţările G8, se pregătesc să vină la Londra, pentru a participa la un summit prezidat de premierul britanic.
Potrivit unei analize recente, nouă din 12 studii monitorizate de cercetătorii de la Universitatea Exeter au evidenţiat o legătură directă între dieta mediteraneană şi o menţinere prelungită a funcţiilor cerebrale. Totodată, experţii au constatat şi un risc mai mic de Alzheimer pentru persoanele care adoptă această dietă.
De asemenea, un studiu realizat de Medical Research Council pe o perioadă de 20 de ani a evidenţiat faptul că alimentaţia sănătoasă contribuie la menţinerea sănătăţii mintale la vârsta a treia.
"Dovezile referitoare la faptul că dieta mediteraneană previne toate bolile cronice care zguduie civilizaţia occidentală sunt copleşitoare. Printre aceste boli se numără cele cardiovasculare, diabetul de tipul 2, maladia Alzheimer şi cancerul. Făuritorii de legi şi opinia publică trebuie să ştie că o astfel de dietă are mult mai potentă în comparaţie cu beneficiile adeseori dubioase ale unor medicamente şi nu prezintă efecte secundare", a declarat la rândul său medicul cardiolog Aseem Malhotra.
Articole relaționate:
Analgezicele și antidepresivele cresc riscul de demență
Pierderile de memorie ale persoanelor de vârsta a treia ar putea fi reversibile
În Moldova, demența îi afectează cel mai mult pe vârstnici
Categoria: Știri Externe
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,14 %
