Consumul de multivitamine înseamnă bani aruncaţi în vânt
PasPortal Administrator
18 decembrie, 2013, 11:47
Vizualizări: 2128
Oamenii ar trebui să înceteze să mai cheltuiască zadarnic bani pe suplimente alimentare, afirmă un grup de medici, în urma rezultatelor a trei studii ample care arată că majoritatea suplimentelor de multivitamine şi minerale sunt ineficiente în ceea ce priveşte reducerea riscului de îmbolnăvire. Ba chiar, în unele cazuri, se pot dovedi nocive.
Redactor: Sorina Bujarov
Oamenii ar trebui să înceteze să mai cheltuiască zadarnic bani pe suplimente alimentare, afirmă un grup de medici, în urma rezultatelor a trei studii ample care arată că majoritatea suplimentelor de multivitamine şi minerale sunt ineficiente în ceea ce priveşte reducerea riscului de îmbolnăvire. Ba chiar, în unele cazuri, se pot dovedi nocive.
Cele 3 studii, publicate în jurnalul Annals of Internal Medicine, cuprind 2 noi studii clinice şi o revizie a 27 de studii anterioare, informează theguardian.com Din toate rezultă că nu există dovezi ale faptului că administrarea zilnică de suplimente de multivitamine şi minerale ar preveni ori încetini declinul cognitiv sau instalarea unor boli cronice, precum maladiile cardiace şi cancerul.
„Mesajul e simplu: cele mai multe dintre suplimente nu previn bolile cronice ori decesul, utilizarea lor nu este justificată şi ar trebui evitată”, susțin autorii studiilor. Mesajul este adresat în mod special persoanelor care nu prezintă simptome de deficienţă nutriţională, dar care consumă cantităţi mari de suplimente, fără a avea nevoie de ele.
„Serii întregi de studii au arătat că administrarea acestor suplimente nu are niciun impact benefic asupra sănătăţii şi totuşi oamenii continuă să ia suplimente - la ora actuală, în cantităţi mai mari ca oricând”, spune dr. Edgar Miller, unul dintre autorii studiului şi profesor de medicină şi epidemiologie la Universitatea Johns Hopkins din Baltimore.
Acesta mai spune că preocuparea de a lua supliment ar putea avea o componentă psihologică. În ciuda dovezilor că suplimentele nu aduc beneficii marii majorităţi a populaţiei, unele persoane se conving singure că au nevoie de suplimente, pentru că le-ar lipsi nutrienţii necesari din alimentaţie.
Studiile confirmă rezultatele unor cercetări anterioare, care arătau că, în general, suplimentele alimentare, inclusiv vitamine B şi antioxidanţi, nu aduc beneficii, iar dozele mari de beta-caroten, vitamina E şi, probabil, şi vitamina A chiar măresc rata deceselor.
„Industria de profil încearcă să creeze impresia că avem deficienţe de vitamine, dar studii randomizate arată că nu avem cu toţii asemenea deficienţe şi nu avem niciun beneficiu de pe urma vitaminelor”, spune dr. Miller.
În revizia celor 27 de studii clinice anterioare, care cuprindeau în total 450.000 de adulţi vârstnici, cercetătorii nu au găsit nicio dovadă că suplimentele alimentare ar avea vreun efect benefic în ceea ce priveşte prevenirea cancerului şi a bolilor de inimă.
Într-un alt studiu, cercetătorii au examinat efectele administrării unei combinaţii de nutrineţi – inclusiv vitaminele A, C, E, B şi beta-caroten la 6.000 de bărbaţi de peste 65 de ani, care au fost monitorizați timp de 12 ani. Performanţele cognitive şi capacităţile verbale ale participanţilor care au luat suplimente nu s-au dovedit diferite de cele ale subiecţilor care primiseră doar un placebo.
În al treilea studiu, cercetătorii au încercat să afle dacă dozele mari de multivitamine şi minerale pot preveni atacurile de inimă, atacul vascular cerebrale şi decesul la 1.700 de persoane care suferiseră deja câte un atac de cord. După o urmărire cu durata medie de 5 ani, rezultatele nu au evidenţiat diferenţe între participanţii care luaseră suplimente şi cei care nu luaseră.
”Considerăm cazul rezolvat: adăugarea celor mai multe suplimente de minerale ori vitamine la dieta adulţilor bine hrăniţi nu aduce niciun beneficiu categoric şi poate fi chiar dăunătoare”, au afirmat spre final specialiştii.
Articole relaționate:
Suplimentele de vitamina D nu îmbunătățesc sănătatea oaselor
Medicii de familie vor fi instruiți să ofere sfaturi nutriționale
Categoria: Știri Externe
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,14 %
