Alte două medicamente se presupune că ar fi fost falsificate în Europa, în afară de Herceptin
redactor
18 aprilie, 2014, 14:54
Vizualizări: 1618
Autoritățile încă investighează situația privind furtul medicamentului Herceptin din mai multe spitale și falsificarea acestuia pentru reintroducerea în circuitul comercial. Agenția Europeană a Medicamentului revine publică noi informații cu privire la acest caz, menționând că s-au depistat alte două medicamente care ar face parte din același furt
Autor: Irina Papuc
Autoritățile încă investighează situația privind furtul medicamentului Herceptin din mai multe spitale și falsificarea acestuia pentru reintroducerea în circuitul comercial. Agenția Europeană a Medicamentului revine publică noi informații cu privire la acest caz, menționând că s-au depistat alte două medicamente care ar face parte din același furt – Alimta (substanța activă este pemetrexed) și Remicade (infliximab).
Potrivit EMA, pe lângă seriile despre care se știe că ar putea fi falsificate ale medicamentului Herceptin, de pe piață vor mai fi retrase alte patru serii: H4143B01, H4293B01, H4180B01 și N1010B02. Autoritatea europeană a medicamentului precizează că, la moment, se iau probe pentru identificarea celor afectate, iar instituțiile legii caută infractorii.
Totodată, se presupune că alte două medicamente au fost furate pentru falsificări. Este vorba despre Alimta și Remicade. În special, este vorba despre seriile C134092E, C021161E și C160908C pentru primul medicament și 3RMA66304, 3RMA67102, 3RMA68106 și 3RMA67602- pentru al doilea.
Alimta este un medicament original, folosit pentru tratarea cancerului pulmonar. Se distribuie sub formă de liofilizat pentru soluție perfuzabilă de 500 mg. Este produs de compania franceză Lilly France S.A.S.
Remicade este un medicament anti-inflamator, utilizat pentru a trata artrita reumatoidă, boala Crohn, colita ulcerativă etc.
Amintim că Agenția Europeană a Medicamentului a anunțat ieri despre furtul medicamentului Herceptin, falsificarea lui și ulterior introducerea în lanțul comercial.
Citește la aceeași temă:
Categoria: Știri Externe
Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.
Publicate în aceeași zi
06 februarie, 2014, 16:15
06 februarie, 2018, 23:44
06 februarie, 2017, 19:44
Cele mai citite
Olga Cernețchi a preluat conducerea USMF „N.Testemițanu”, du ...
12 noiembrie, 2025, 17:43
Noul ministrul al Sănătății va fi Emil Ceban, rectorul USMF ...
27 octombrie, 2025, 10:19
Adrian Belîi: „USMF aplică IZO, orice mișcare lasă urme în d ...
07 noiembrie, 2025, 18:29
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, explică procedura de eliber ...
11 noiembrie, 2025, 16:33
Între promisiune și realitate: Ce a reușit și ce n-a reușit ...
24 octombrie, 2025, 17:26
Cele mai actuale
Vox Populi
Cât timp așteptați o consultație la un medic specialist?
O zi13,14 %
