Sănătate Info

  • ACASĂ
  • ȘTIRI INTERNE
  • ȘTIRI EXTERNE
  • INTERVIURI
  • OPINII / EDITORIALE
  • COMUNICATE
  • JURNALUL MEDICULUI
  • CAMPANII
  • DESPRE NOI
    • Autentificare
    • Russian
    • Romanian
Post
Sursa Foto: unica.md/poză simbol

Modificări ce ar putea zdruncina interesele în zona medicamentelor compensate: Companiile farmaceutice care fac afaceri cu statul ar putea fi obligate să publice contractele și banii obținuți

Companiile care au încheiat contracte cu CNAM pentru eliberarea medicamentelor compensate trebuie să se supună regulilor transparenței și să publice rapoartele pe care le încheie cu CNAM, precum și acordurile adiționale cu indicarea sumelor obținute de la compania de asigurări. Deocamdată acesta este un proiect de lege, dar care ar putea „zdruncina” serios interesele în domeniul medicamentelor compensate.

Autor: Irina Papuc

27 noiembrie, 2019, 10:52

Proiectul de lege, înregistrat la Parlament pe 21 octombrie, prevede mai multe modificări esențiale care să nu permită breșe legislative de a fenta regulile de transparență. Una dintre acestea este completarea Legii cu privire la asigurarea obligatorie de asistență medicală. În primul rând, legislatorii își doresc să existe o definitivare clară a prestatorilor de servicii farmaceutice, acestea fiind entitățile care încheie contracte cu CNAM, pentru eliberarea medicamentelor compensate. Mai mult, în formula propusă, legea ar urma să prevadă ca să existe un model de contract-tip, care să fie stabilit de Guvern.

După semnarea acestui contract-tip – maxim 15 zile lucrătoare - ambele părți, atât CNAM, cât și prestatorul de servicii farmaceutice, ar urma să fie obligate să facă publice atât contractele, cât și acordurile adiționale, lucru care nu se întâmplă acum. Prestatorii ar trebui să publice nu doar sumele obținute în urma contractelor cu CNAM, dar și veniturile din alte surse. Drept argument, autorii documentului dau exemplul cazului de repartizare a insulinei prin intermediul Poștei Moldovei.

Astfel, prestatorii care au au site oficial, ar urma să facă publică informația într-un loc vizibil. În ceea ce privește CNAM, proiectul de lege propune ca toate contractele în ceea ce privește medicamentele compensate, să fie făcute publice, fără nicio excepție. De altfel, autorul mai introduce o prevedere „dedicată” Consiliului de Administrație al CNAM care nu publică deciziile luate, ci doar comunicări scurte despre redistribuirea de fonduri. Sănătate INFO a trimis numeroase solicitări în care să ni se prezinte deciziile CA, însoțite de copii ale proceselor verbale, însă CNAM a încălcat legea de fiecare dată și nu a făcut publice aceste informații, rămânând complet netransparentă, cu acordul tacit al Guvernului.

Un alt element nou este că proiectul de lege prevede amenzi contravenționale, deși mici, pentru ambele părți care nu vor face publice informațiile vizate – maxim 3.600 de lei pentru persoanele cu funcție de răspundere  și până la 4.500 de lei persoanelor juridice.

Iar ca să nu existe interpretări, așa cum se întâmplă de câțiva ani, proiectul de lege stabilește că „Sistemul asigurării obligatorii de asistenţă medicală se organizează şi funcţionează în baza principiului transparenței”, în afară de cele șapte principii indicate deja în lege: principiul unicității, egalității, solidarității, obligativității, contributivității, repartiției și autonomiei. Acum, atât CNAM, cât și prestatorii de servicii medicale contractați, aleg după propria dorință ce informații financiare să publice. Astfel, CNAM doar publică lista instituțiilor contractate, bugetul și denumirea serviciului contractat. Atât. Unele instituții au respectat legea și au publicat contractele încheiate, altele însă – în mare parte instituții private – publică doar un rezumat al contractului.

Autorul proiectului de lege, Radu Marian, face trimitere în Nota de argumentare inclusiv la analiza Biroului de Avocați Efrim, Roșca și Asociații la solicitarea Centrului PAS privind spectrul și tipul de servicii contractate, dar și modul de virare a mijloacelor financiare pentru serviciile contractate, de unde reiese clar obligația părților – contractant și contractat – de a facce publice informațiile financiare din FAOAM. Amintim că în această analiză este explicat cert că aceste informații nu fac parte din categoria secretelor comerciale sau de stat, deci nu există motive pentru tăinuirea acestora.

În condițiile în care bugetul CNAM crește de la an la an, însă plățile directe în sistemul de sănătate formează practic un buget paralel, este foarte important să existe transparență, argumentează deputatul.

„În 2019 cheltuielile fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală depășesc 7,5 miliarde de lei. CNAM a încheiat contracte cu 377 de instituții publice, 66 private și 241 prestatori de prestatori de servicii farmaceutice, absoluta majoritate fiind din sectorul privat. Cu toate că pentru compensarea medicamentelor, CNAM cheltuie peste jumătate de miliard de lei, nu se asigură nicio raportare privind fiecare prestator de servicii farmaceutice contractat. Din cauza lipsei de transparență financiară, date disponibile generează îngrijorări privind eficiența finanțării sistemului de sănătate. În pofida creșterii constante a FAOAM, volumul plăților directe, atât formale, cât și informale, se menține la un nivel îngrijorător de 48 la sută din cheltuielile totale pentru sănătate”, constată autorul proiectului de lege.

Vom menționa că Sănătate INFO a solicitat constant informați financiare „sensibile” referitor la gestionarea banilor din FAOAM – atât deciziile Consiliului de Administrație, cu copii ale proceselor verbale, precum și publicarea contractelor cu instituțiile contractate, atât publice și private.

Dreptul la accesul acestor informații ne-a fost negat până acum. După numeroase articole și analize publicate, scrisori deschise ale organizațiilor non-guvernamentale către CNAM și Guvern de a face publice informațiile ce țin de contracte, o parte dintre instituții au devenit mai deschise, însă au fost și sunt selective în publicarea informațiilor.

CNAM rămâne una dintre cele mai netransparente instituții în continuare, argumentând total nejustificat că își exercită obligația de transparență prin publicarea raportului de executare a FAOAM, aprobat de Guvern, apoi supus votului Parlamentului. Publicarea raportului nu trebuie confundată cu publicarea contactelor cu instituțiile ce beneficiază de bani din asigurările de sănătate. Astfel, proiectul va deschide o adevărată „Cutie a Pandorei”.


 

Tag: companii farmaceutice, medicamente compensate

Categoria: Știri Interne

Vizualizări: 657

Preluarea articolelor de pe www.sanatateinfo.md se realizează în limita maximă de 1.000 de semne. Este obligatoriu să fie citată sursa și autorul informației, iar dacă informația este preluată de către alte platforme informaționale on-line trebuie indicat link-ul direct la sursă. Preluarea integrală a informației poate fi realizată doar în baza unui acord încheiat cu Redacția Sănătate INFO. Toate materialele jurnalistice publicate pe platforma on-line www.sanatateinfo.md sunt protejate de Legea 139 privind drepturile de autor și drepturile conexe. De asemenea, de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Pe lângă actele juridice care ne protejează drepturile, mai există o lege nescrisă – cea a bunului simț.

Banner

Știri relaționate

Știri Interne

ONCOGENE va facilita selectarea medicamentelor pentru un tratament mai eficient și mai sigur al tumo ..

25 noiembrie, 2019, 15:16

Știri Interne

Ministerul Sănătății ar fi transferat peste jumătate de milion de Euro către Centrul de Achiziții, c ..

21 noiembrie, 2019, 16:09

Știri Interne

Guvernul avizează negativ proiectul de lege prin care se cere trecerea limbii ruse pe cutiile medica ..

31 octombrie, 2019, 08:17


Publicate în aceeași zi

Știri Interne

CNA aduce acuzații grave: Angajați ai CNAM dețin clinici medicale private. Interesele ajung până la ..

15 decembrie, 2016, 18:42

Știri Interne

Câștigător, cu rădăcini în offshore? Ministerul Sănătății refuză să spună cine va dezvolta un soft p ..

15 decembrie, 2016, 17:43

Știri Interne

Scrisoarea unui medic din Moldova: „Am vrea și noi, medicii, cameră de odihnă cu comodități cum au c ..

15 decembrie, 2017, 18:12

Știri Interne

Ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Stela Grigoraș: „Nu intenționez să plec nicăieri. ..

15 decembrie, 2017, 14:07

Știri Interne

Cad patru vicedirectori la unul dintre cele mai mari spitale din țară. Ministerul Sănătății vrea să ..

15 decembrie, 2015, 11:05

Știri Interne

Schimbarea Legii privind activitatea farmaceutică, promovată de Ruxanda Glavan, a eșuat. Deputații a ..

15 decembrie, 2017, 16:26

SanoTeca

Grăsimile trans „de Moldova” – cum te îmbolnăvesc chiflele și plăcintele

12 decembrie, 2019, 14:43

E toxic decorul de sărbători sau ba?

10 decembrie, 2019, 23:21

Traumatismele „de iarnă” – cum ne apărăm de ele?

09 decembrie, 2019, 12:06

Cum previn fructele și legumele apariția cancerului de colon

05 decembrie, 2019, 18:02

Ce sunt barajele dentare și de ce e bine să le folosești în timpul sexului oral

04 decembrie, 2019, 12:22

Violența sexuală, între mit și sechelele pe care le lasă pentru toată viața

03 decembrie, 2019, 16:43

Privarea de somn influențează negativ creierul, potrivit ultimelor studii medicale

02 decembrie, 2019, 13:36

Sexul în timpul menstruației – sigur sau nu prea?

28 noiembrie, 2019, 11:55

Mituri: în citrice se conține cea mai mare cantitate de vitamina C

27 noiembrie, 2019, 10:23

Igiena tusei și a strănutului – nu doar în codul bunelor maniere, dar și în lista măsurilor de prevenire a gripei și a răcelilor sezoniere

26 noiembrie, 2019, 11:25

Advertoriale

Gedeon Richter : Grija inimilor voastre (P)

30 septembrie, 2019, 13:06

Premieră medicală în Moldova! Un copil cu aritmie tratat definitiv, fără bisturiu la Spitalul Intern ..

09 aprilie, 2019, 15:51

Medicament antipsihotic inovativ lansat în Moldova de compania farmaceutică ungară „Gedeon Richter” ..

02 aprilie, 2019, 18:16

Vezi toate

Căutare

Publicitate

Cele mai citite

Medic neurolog-pediatru: Cum se atrofiază creierul unui copil care petrece prea mult timp la calcula ..

21 noiembrie, 2016, 15:39

O mamă, biochimist de profesie, şi-a salvat fiica de autism, după o metodă proprie

28 martie, 2014, 10:48

Cruzimea prin care trec părinții din Moldova care-și pierd copiii. „Ușa la morgă era deschisă, am in ..

07 decembrie, 2016, 18:34

O tânără de 25 de ani, cu copilul mort în burtă, a fost trimisă de medici cu microbuzul la Chișinău. ..

08 februarie, 2017, 13:15

Ce trebuie să știi despre glicemia la copii

14 noiembrie, 2013, 16:18

Ai o știre?


redactia@e-sanatate.md
+373 022 212 006
+373 022 212 006
Formular de contact



Ai intrebari? Simte-te liber să ne contactezi.

Editoriale

De ce medicii și pacienții au ajuns să se urască atât de mult?

20 februarie, 2019, 10:55

„Eu sunt șefa. Trimiteți întrebările în scris”...

06 noiembrie, 2018, 18:11

Nu cumva Cod Portocaliu de incompetență avem în Moldova?

04 septembrie, 2018, 20:42

Opinii

Dan Lîsîi, neurochirurg: „Politicile din domeniul sănătății trebuie făcute de profesioniști din int ..

02 septembrie, 2019, 09:45

Directorul Școlii de Management în Sănătate Publică cere ministerelor responsabile anularea concursu ..

29 august, 2019, 16:14

Opinie: „Moldova mimează evaluarea dosarelor la medicamente. Avem nevoie de taxa clowback”

22 august, 2019, 18:01

Sanoclub

Ce am aflat eu despre vaccinul ROR sau rotavirus

20 februarie, 2018, 12:38

Raiul pedofililor în grupurile de mămici. De ce mamele din Moldova postează pe Facebook poze stânjen ..

01 iunie, 2017, 14:51

De ce organizăm evenimente ridicole în sănătate? Ziua Mondială de luptă cu fumatul, marcată cu recit ..

30 mai, 2017, 19:01

Apa, la 50

07 aprilie, 2017, 00:22

„Proștii” ăștia de moldoveni…

27 ianuarie, 2017, 18:52

Vox Populi

Credeți că în anul 2018 sistemul medical a devenit mai performant?
Da9,09%
Nu88,64%
Nu știu2,27%

Votează

Credeți că în anul 2018 sistemul medical a devenit mai performant?

Campanii

Peste o mie de doctori au fost nominalizați în Campania „Mulțumesc, Doctore” din acest an. Printre a ..

16 iulie, 2019, 14:37

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Te simți un specialist împlinit, când eș ..

21 iunie, 2019, 15:53

Campanie Moldova ECO - Secretul unei vieți sănătoase se află în bucătăria bunicii. Ce este pâinea pr ..

09 iulie, 2018, 11:48

Campanie: Moldova ECO - Migdalele produse în Moldova, bune pentru memorie și boli de inimă

04 iulie, 2018, 12:06

Campania „Mulțumesc, Doctore!” și-a desemnat câștigătorii. „Cuvintele frumoase ne ridică autoritatea ..

29 iunie, 2018, 12:31

  

Despre Noi
Vă aflați pe site-ul de știri SănătateINFO.MD, care este destinat atât pentru comunitatea medicală, cât și pentru pacienți și autorități responsabile în sănătate. Sănătate INFO este parte a Platformei E-Sănătate.MD, platformă lansată în mai 2013. Este un produs conceput și menținut până în prezent de Centrul pentru Politici și Analize în Sănătate (Centrul PAS). Fiindcă suntem parte a unei organizații non-guvernamentale, ne identificăm ca parte a Jurnalismului specializat (Stakeholder-driven media), fiind fundamental diferiți de organizațiile media mainstream, de masă.
Contacte
Chișinău, str. Vasile Alecsandri 99/1
redactia@e-sanatate.md
+373 022 234 222
+373 022 226 387
Email Newsletter
Urmărește-ne pe:

Urmăriți-ne pe rețelele sociale și rămâneți la curent cu cele mai recente știri.

Caută

Email Newsletter

Abonează-te pentru a primi ultimele știri
© 2019 E-Sănătate.MD | Politica editorială